Witaj nieznajomy! Zapraszamy Cię do zgłębiania wiedzy i odkrywania świata!
Na pewno się polubimy ;-)

Strona wykorzytuje pliki cookies
+5 głosów
Sensorama - analogowa rzeczywistość wirtualna 1962 - pierwsze gogle vr

Ponad pół wieku temu maszyna o wielkości lodówki przetarła szlak dzisiejszym goglom do rzeczywistości wirtualnej. Mowa o urządzeniu Sensorama.

 

image

 

Maszynę stworzył Morton Heilig, który dziś uznawany jest za jednego z ojców rzeczywistości wirtualnej. W latach 50. XX wieku pracował on nad poszerzeniem doznań, jeśli chodzi o filmy kinowe. Według jego teorii zwykłe filmy nie dostarczały odpowiednich wrażeń i miały być powoli wymieniane, na te gdzie można było odbierać odczucia niemal wszystkimi zmysłami. Tak powstał w 1962 roku prototyp urządzenia nazwanego Sensorama

 

image

 

Z założenia bardzo proste urządzenie miało dostarczać obraz na każde z oczu osobno tak, aby zapewnić mózgowi widzenie przestrzenne zamiast płaskiego kinowego obrazu. Do uszu docierały dźwięki stereo, zgodnie ze ścieżką występowały efekty pogodowe, takie jak wiatr, oraz były wydzielane aromaty. Dodatkowo siedzenie symulowało ruch ciała widza.

 

Jednak pomimo tak zaawansowanych "efektów" przemysł filmowy nie dostrzegł potencjału wynalazku i niestety Heilig nie znalazł sponsora na rozpropagowanie swojej wizji kina. Nie miał również pomysłu na jego spieniężenie. Prace nad Sensoramą zostały wstrzymane. Heilig w jednym z wywiadów przyznał, że "Sensorama być może była zbyt rewolucyjna na swój czas." - dzięki czemu przez brak zrozumienia świetności urządzenia nie doczekała się oficjalnej premiery.

92 wyświetlenia 18 - Grudzień - 2017

Twój Komentarz

Pseudonim (nieobowiązkowe)
Prywatność: Twój adres e-mail będzie używany tylko do wysyłania powiadomień.
Weryfikacja anty-spamowa
Aby uniknąć tej weryfikacji w przyszłości, zaloguj się lub zarejestruj.