Witaj nieznajomy! Zapraszamy Cię do zgłębiania wiedzy i odkrywania świata!
Na pewno się polubimy ;-)

Strona wykorzytuje pliki cookies
+8 głosów
Jedno z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć w historii, czyli słynna fotografia afgańskiej Mona Lisy (artykuł)
Wszystko zaczęło się 1984 roku w obozie dla uchodźców w Pakistanie. Dwunastoletnia dziewczynka, była wówczas jedną z uczennic nieformalnej szkoły. Wtedy do obozu Nasir Bagh przybył fotograf Steve McCurry. Wkrótce po przybyciu otrzymał rzadką okazję sfotografowania afgańskich kobiet i zrobił jej zdjęcie. Choć nikt, nie znał imienia dziewczynki z fotografii, to zdjęcie zatytułowane „afgańska dziewczyna”, pojawiło się na okładce czerwcowego numeru National Geographic z 1985 roku. Przenikliwe zielone oczy wpatrujące się prosto w obiektyw, a przede wszystkim wizerunek jej twarzy stał się w latach 80 niezbywalnym symbolem afgańskiego konfliktu, jak również ciężkiej sytuacji uchodźców na całym świecie.

Pomimo wielu daremnych prób jej odszukania, tożsamość afgańskiej dziewczyny z okładki pozostawała nieznana przez 17 lat. Do czasu kiedy na początku 2002 roku, zespół National Geographic wyruszył do Pakistanu, by odnaleźć słynną dziewczynę. Po przybyciu McCurryea na miejsce, okazało się że obóz dla uchodźców został zamknięty. Jednak udało się jeszcze porozmawiać z kilkoma jego mieszkańcami, dzięki czemu dowiedział się nazwy jej rodzinnej miejscowości.

Po kolejnych wyczerpujących poszukiwaniach, w odległym regionie Afganistanu, zespół odnalazł dziewczynkę ze zdjęcia. Okazało się, że nazywa się Szarbat Gula i ma około 30 lat, a do Afganistanu powróciła w 1992 roku, po zamknięciu obozu w Nasir Bagh. Jej tożsamość została potwierdzona dzięki identyfikacji tęczówki oka. Pomimo że była wtedy bardzo młoda i minęło około 17 lat, doskonale pamiętała jak fotograf zrobił jej zdjęcie. Takim sposobem uboga dziewczynka z krajów objętych ciągłymi konfliktami zbrojnymi, stała się dosłownie afgańską Mona Lisą, a sama słynna fotografia jest porównywana do obrazu Leonarda da Vinci - Mona Lisa.
315 wyświetlenia 7 - Październik - 2015

Twój Komentarz

Pseudonim (nieobowiązkowe)
Prywatność: Twój adres e-mail będzie używany tylko do wysyłania powiadomień.
Weryfikacja anty-spamowa
Aby uniknąć tej weryfikacji w przyszłości, zaloguj się lub zarejestruj.